Sala konferencyjna Astro Centrum Chełmiec okazała się za mała, aby pomieścić uczestników XXX Jubileuszowego Konkursu Palm Wielkanocnych Gminy Chełmiec, organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu. Komisja konkursowa podkreśla, że tak liczna liczba osób podtrzymujących wielkanocną tradycję i tak wysoki poziom wykonanych przez nich prac stanowi o wyjątkowości tego wydarzenia w skali Małopolski, a nawet Polski południowej.
Ewenement w skali… Polski

O wynikach konkursu informowaliśmy jeszcze przed świętami (czytaj TUTAJ). Etnografowie, zasiadający w komisji, oceniającej palmy mieszkańców Chełmca, wyrazili swoje uznanie dla wszystkich, którzy swoją wiedzę i umiejętności przekazują młodszemu pokoleniu, dzięki czemu trwa i nadal rozwija się nasze dziedzictwo kulturowe. Byli również pod wrażeniem liczby uczestników konkursu, w którym wzięło udział blisko 300 osób z 11 chełmieckich parafii. W sumie ocenili 241 palm, z których aż 76 zasłużyło na pierwsze miejsce w kategorii palm wysokich.
– W imieniu wójta Stanisława Kuzaka, chciałbym pogratulować organizatorom konkursu i mieszkańcom za tak liczny w nim udział. Waga tego konkursu jest niewspółmierna do tego typu wydarzeń, organizowanych przez innych – podkreślił wczoraj (29 kwietnia), podczas rozdania nagród Grzegorz Niezgoda, zastępca wójta Chełmca. – Życzę państwu, żeby ten konkurs nadal się rozwijał. Był marką naszej gminy i stanowił o jej wyjątkowości w skali całej Polski – dodał.
Do gratulacji i podziękowań dołączył Piotr Sobczyk, sekretarz gminy Chełmiec, który wraz z Grzegorzem Niezgodą wręczali nagrody i wyróżnienia twórcom palm wielkanocnych.
– Tylko państwo wiecie, ile pracy trzeba włożyć, żeby powstały tak piękne dzieła – mówił Piotr Sobczyk. – Dziękuję, że poświęcacie swój czas na kultywowanie tradycji, żeby ona nigdy nie zaginęła.
Integracja pokoleń

Mariola Pękala-Piekarska, dyrektor GOK w Chełmcu, również nie kryła radości z zaangażowania w konkurs i frekwencji, jaka towarzyszyła wczorajszej uroczystości w Astro Centrum Chełmiec. Po odbiór nagród przyszli uczestnicy konkursu całymi rodzinami.
– Obecność babć, dziadków, rodziców i dzieci pokazuje mi jeszcze większą wartość tego przedsięwzięcia, które łączy i integruje pokolenia – mówi Mariola Pękala-Piekarska. Podczas rozdania nagród podziękowała również wszystkim sponsorom, którzy wsparli konkurs i nadali mu wyjątkowy, godny jubileuszu, charakter.
(KGK)
Fot. (KGK)