Wielkanoc to wyjątkowy czas, nierozerwalnie związany z piękną tradycją tworzenia palm – symbolem odradzającego się życia, pokoju i wiary. W Gminie Chełmiec już po raz trzydziesty odbył się Konkurs Palm Wielkanocnych, który z każdą edycją zyskuje coraz większy rozgłos, nie tylko lokalny, ale i regionalny.
Wyjątkowe wydarzenie w skali Małopolski
Tegoroczny, jubileuszowy konkurs zgromadził mieszkańców aż 11 parafii. Przygotowano imponującą liczbę 241 palm, wykonanych przez blisko 300 mieszkańców gminy. To pokazuje, że konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a tradycja tworzenia palm wciąż jest żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Tradycja i pasja
Komisja konkursowa, w skład której weszły: Marta Smólczyńska – etnolog z MCK Sokół, Barbara Romańska – etnograf, oraz Edyta Sach z Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu, nie kryła zachwytu poziomem artystycznym i zaangażowaniem uczestników.
– Dziękujemy wszystkim za wieloletnie podtrzymywanie i upowszechnianie bogatych tradycji ludowych związanych z wielkanocną obrzędowością Gminy Chełmiec. Szczególne uznanie kierujemy do tych, którzy swoją wiedzę i umiejętności przekazują kolejnym pokoleniom – to dzięki Wam nasze dziedzictwo żyje dalej – podkreślała Komisja.
Duma i kontynuacja dziedzictwa
Jubileuszowy Konkurs Palm Wielkanocnych stał się nie tylko okazją do prezentacji imponujących dzieł lokalnych twórców, ale również manifestacją wspólnoty, szacunku do tradycji i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Gmina Chełmiec może być dumna z tak aktywnej i zaangażowanej społeczności.
Informacja o terminie wręczenia nagród zostanie podana wkrótce na profilu Facebook Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu oraz na stronie internetowej: www.gok.chelmiec.pl
SG