Gmina może pozyskać nawet 50 tys. zł dodatkowych środków dzięki zaangażowaniu sołtysów. Ruszył nabór do konkursu „Najlepszy Sołtys Województwa Małopolskiego A.D. 2025”, organizowanego przez Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów pod honorowym patronatem Łukasza Smółki, marszałka województwa małopolskiego.
Samorząd Województwa Małopolskiego przewidział nagrody w formie dotacji celowych:
- 50 000 zł za I miejsce,
- 30 000 zł za II miejsce,
- 20 000 zł za III miejsce.
Środki trafią do gminy, na terenie której działa laureat konkursu. Co ważne, mogą zostać przeznaczone na realizację zadania własnego gminy wskazanego i zaakceptowanego przez nagrodzonego sołtysa.
Kandydatów mogą zgłaszać:
- Gminne Koła Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów,
- wójtowie i burmistrzowie,
- starostowie.
Z jednej gminy można zgłosić maksymalnie dwóch kandydatów.

Kapituła konkursu bierze pod uwagę działania realizowane w 2025 roku. Maksymalnie można zdobyć 45 punktów. Ocenie podlegają między innymi: osiągnięcia inwestycyjne i rzeczowe, współpraca z mieszkańcami i samorządem, aktywność społeczna i lokalne inicjatywy, opinie samorządu i środowiska sołeckiego, innowacyjne działania.
Organizatorzy przewidzieli również specjalną kategorię dotyczącą działań służących poprawie bezpieczeństwa w sołectwie. Ocenę w tej części konkursu przeprowadzają przedstawiciele KRUS Oddział Regionalny w Krakowie.
Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 10 lipca 2026 roku (decyduje data stempla pocztowego) na formularzu zgłoszeniowym, który należy przesłać na adres Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, kryteriów oceny oraz przebiegu etapu wojewódzkiego znajdują się w załączonym regulaminie.
Sylwetki sołtysów gminy Chełmiec zostały opublikowane w drugim numerze „Przystanku Chełmiec” i mogą stanowić pomoc dla zgłaszających do konkursu:
Pliki do pobrania:
Więcej o wydarzeniach w naszej gminie można przeczytać TUTAJ.
Zapraszamy również do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku oraz Instagramie.
Czytaj również:




