Dyskusję kolejnego posiedzenia Rady Biznesu Gminy Chełmiec, które odbyło się 19 czerwca, zdominowały sprawy młodych. Samorząd wraz z przedsiębiorcami zastanawiają się, co można zrobić, by ograniczyć migrację młodzieży i zachęcić kolejne rodziny do osiedlania się w gminie. – Liczę, że na to pytanie pomogą nam również znaleźć odpowiedź nastolatkowie zaangażowani w działania Rady Młodzieżowej Gminy Chełmiec, którą chcę powołać – mówi Stanisław Kuzak, wójt Chełmca.
Rada Biznesu Gminy Chełmiec powstała w ubiegłym roku [czytaj TUTAJ], by pełnić rolę doradczą dla wójta. Podczas posiedzeń omawiane są bieżące tematy związane z rozwojem gminy. Spotkanie 19 czerwca było okazją do podsumowania dotychczasowych dwóch lat kadencji wójta Stanisława Kuzaka i podejmowanych przez niego działań. Piotr Sobczyk, sekretarz gminy Chełmiec, złożył na ręce przewodniczącej Rady Biznesu najnowszy „Raport o Stanie Gminy Chełmiec za 2025 rok”. Podsumowano także współpracę biznesu z samorządem na rzecz mieszkańców gminy.

– Chciałby podziękować i pogratulować wszystkim firmom, które aktywnie włączają się w prowadzone przez nas przedsięwzięcia – mówi Stanisław Kuzak, szczególnie podkreślając współpracę w ramach Karty Chełmieckiej, z której mieszkańcy od roku mogą korzystać. Do grona Partnerów KCh dołączyło już ponad 40 przedsiębiorstw, dając mieszkańcom gminy liczne benefity [szczegóły TUTAJ].
Podczas spotkania sekretarz gminy Piotr Sobczyk, pogratulował również osiągnięć firmom, które reprezentują członkowie Rady Biznesu. – Szubryt w tym roku obchodzi 30-lecie działalności. Za „Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym” firma otrzymała niedawno dyplom Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prestiżowy certyfikat Dewelopera Szczęśliwych Sąsiedztw dla Osiedla Zielony Gaj w Świniarsku odbierała z kolei trzy dni temu, 16 czerwca, przewodnicząca Rady Biznesu Beata Bernady-Chochla – wyliczał Piotr Sobczyk. [Więcej na ten temat także TUTAJ]
Podziękował również za wspólnie podejmowane inicjatywy, w tym Renovo Fest, które odbyło się na terenie firmy WIŚNIOWSKI czy „Małe początki, wielka przyszłość”. W organizację tego ostatniego wydarzenia zaangażowała się Spółdzielnia Socjalna „Przedszkolaki To My” z prezes Agnieszką Fedką.
– Nasza współpraca przy „Małych początkach…” to też efekt obrad Rady Biznesu – zaznaczyła Agnieszka Fedko.

Komunikacja i inwestycje
Członkowie Rady również podsumowali kierunek działań gminy. Podkreślali nie tylko inicjatywy społeczne. Zaznaczyli, że planowane i bieżące inwestycje – jak budowa miejsc do rekreacji czy świetlic wiejskich – realizowane przez gminę, służą rodzinom i stanowią zachętę do osiedlania się na terenie Chełmca. Podjęli przy tym dyskusję, jakie jeszcze dodatkowe działania można podjąć, by młodzież nie przestawała wiązać swojej przyszłości z obecnym miejscem zamieszkania.
– Niewątpliwie dostęp do infrastruktury jest tu kluczowy – zgodnie przyznali przedsiębiorcy, podejmując temat budowy mostu nad Dunajcem w Dąbrowie, za którym mocno lobbują.
Wyrazili przy tym zdziwienie, że nie wszystkie samorządy tak śmiało jak Chełmiec podejmują temat zawalczenia o nowe, niezbędne dla rozwoju całej Sądecczyzny rozwiązania komunikacyjne. Nie kryli, że cieszą się, że w przestrzeni publicznej wójt Stanisław Kuzak odczarowuje wizerunek sądeckich przedsiębiorców, którzy rzekomo stoją na drodze takim inwestycjom jak Sądeczanka. Rada Biznesu Gminy Chełmiec, której członkowie reprezentują interesy m.in. firmy WIŚNIOWSKI czy Szubryt, jednych z największych firm w regionie, w pełni poparli inicjatywę budowy przeprawy przez Dunajec. [Czytaj również: Wójt odbiera nagrodę i apeluje o budowę mostu].
Rada Młodzieży Gminy Chełmiec
Przedstawiciele biznesu podjęli dyskusję nad kolejnymi działaniami, zarówno związanymi z inwestycjami, jak i tak zwanymi projektami miękkimi, które warto realizować dla młodzieży i rodzin.
– Jestem przekonany, że rozmowy, które podjęto podczas Rady Biznesu, przeniosą się na szerszy grunt, a w ślad za nimi pójdą konkretne działania. Rada Biznesu jest moim ciałem doradczym i takie samo chciałbym powołać dla młodzieży. Dostrzegając potrzeby młodych mieszkańców, możemy wspólnie z przedsiębiorcami wypracować strategię rozwoju gminy, w której wkraczający w dorosłość będą chcieli pozostać i zakładać rodziny – mówi Stanisław Kuzak. – To leży w naszym wspólnym interesie, z którego największe profity mogą czerpać mieszkańcy – podkreśla wójt.
Katarzyna Gajdosz-Krzak, Fot. (KGK)








