Mimo że budżet gminy Chełmiec za 2025 r. został zrealizowany w 100 procentach i pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie, a także Komisję Rewizyjną Rady Gminy Chełmiec, która zawnioskowała o udzielenie wójtowi absolutorium, radni nie podjęli podczas wczorajszej sesji uchwały absolutoryjnej. Nie udzielili również Stanisławowi Kuzakowi wotum zaufania. Symbolicznie zrobili to natomiast w imieniu mieszkańców i swoim przysłuchujący się obradom sołtysi.

– Nie jest dla mnie zaskoczeniem decyzja radnych stojących wobec mnie w opozycji, którzy stanowią większość w Radzie. Nawet jeśli zrealizowalibyśmy budżet na 200 procent, nie docenią oni pracy wykonywanej na rzecz mieszkańców – komentuje krótko Stanisław Kuzak, wójt Chełmca.
Podkreśla, że dla niego najważniejsze jest zaufanie, jakim obdarowali go mieszkańcy, wybierając go wójtem Chełmca. – I tego zaufania nie mogę zawieść – mówi wójt, dziękując sołtysom, którzy na koniec sesji w imieniu swoim i mieszkańców symbolicznie udzielili mu wotum zaufania i przyjęli uchwałę absolutoryjną.

– Dzisiaj chcemy panu podziękować za troskę i rozwój naszej gminy Chełmiec. Za inwestycje w każdym sołectwie. Za słuchanie potrzeb mieszkańców. Za myślenie o rozwoju naszych sołectw w następnych latach. Dzisiaj my sołtysi z mieszkańcami w ich i własnym imieniu chcemy podziękować za pana działanie i udzielamy wotum zaufania i absolutorium za pana pracę, trud i za cały miniony bardzo efektywny rok 2025 – mówiła Elżbieta Borkowska, sołtys Wielopola.
Podziękowała również skarbnik Barbarze Bajdas, sekretarzowi Piotrowi Sobczykowie, pracownikom Urzędu Gminy Chełmiec i zaangażowanym w rozwój gminy radnym. Zwracając się zaś do radnych stojących w opozycji wobec wójta powiedziała m.in.: – To wy manipulujecie informacjami społeczeństwo, by osiągnąć swój polityczny cel. Ale społeczeństwo mamy naprawdę mądre… [zobacz nagranie poniżej].
Raport o stanie gminy Chełmiec 2025
Grażyna Borkowska w swoim wystąpieniu odniosła się do wypowiedzi i zapytań radnych, jakie formułowali podczas omawiania „Raportu o stanie gminy Chełmiec 2025” i procedowania uchwały absolutoryjnej. Choć sprawa dotyczyła wystąpień na poważne tematy, obrady momentami przybrały groteskowy charakter.
Barbara Bajdas, skarbnik gminy Chełmiec omówiła wykonanie budżetu gminy Chełmiec za 2025 rok.

– Był to dla naszej gminy okres stabilnego rozwoju i odpowiedzialnego zarządzania. Pomimo licznych wyzwań udało się zrealizować kluczowe założenia oraz utrzymać finanse gminy w bardzo dobrej kondycji. Osiągnięte rezultaty są efektem konsekwentnie realizowanej polityki budżetowej, racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi oraz zaangażowania i profesjonalizmu wszystkich jednostek organizacyjnych gminy – mówiła skarbnik, podkreślając m.in.:
– pełną kontrolę kosztów – mimo presji inflacyjnej i rosnących kosztów usług, wydatki bieżące w 2025 r. uległy obniżeniu względem roku 2024;
– rekordową nadwyżkę operacyjną – dochody bieżące (224,8 mln zł) znacznie przewyższają wydatki bieżące (175,8 mln zł);
– potężną zdolność inwestycyjną – wypracowana nadwyżka operacyjna na poziomie ok. 49 mln zł to wolne środki, które gmina przeznacza m.in. na rozwój infrastruktury;
– oraz elastyczność i bezpieczeństwo – spadki w wydatkach w latach 2022-2023 i 2025 udowadniają, że gmina skutecznie potrafi optymalizować swoje koszty.

Sekretarz gminy Piotr Sobczyk omówił z kolei sprawy związane z demografią zawarte w raporcie. Ogólnopolski problem starzenia się społeczeństwa nie omija gminy Chełmiec, dlatego – jak mówił sekretarz – istotne są działania związane z polityką prorodzinną podejmowane przez samorząd. Podczas obrad sesji zaprezentowano nagranie, które wysłał do gminy Rafał Sonik, znany polski przedsiębiorca i rajdowiec w związku z wydarzeniem, jakie miało miejsce w tym roku „Małe początki, wielka przyszłość” [nagranie poniżej].
Stanisław Kuzak, wójt Chełmca, przypomniał, że to z inspiracji Rafała Sonika udało się je przeprowadzić, a także podjąć uchwałę o przyznaniu rodzinom nowego świadczenia, jakim jest Wyprawka Chełmiecka [więcej TUTAJ].
– Co prawda wprowadziliśmy je w tym roku, ale w listopadzie 2025 roku miałem okazję na temat polityki prorodzinnej rozmawiać z Rafałem Sonikiem podczas Forum Samorządowego w Zakopanem. Ta rozmowa zainspirowała do działań, które teraz realizujemy – przypomina wójt.
Podczas sesji mówił także na temat inwestycji zrealizowanych w 2025 r. Zdaniem Stanisława Kuzaka to one odgrywają kluczową rolę w poprawie demografii Chełmca.

– Mój poprzednik mówił, że społeczeństwo potrzebuje igrzysk i chleba, a ja mówię, że potrzebuje inwestycji, nowych dróg, świetlic, byśmy się nie wyludnili i stale rozwijali – podkreśla wójt Chełmca.
Podobnie jak sołtys Elżbieta Borkowska nie krył zdziwienia, że poważny raport o stanie gminy niektórzy radni sprowadzili do błahych zapytań.
Wotum zaufania, absolutorium i budka z lodami
– Omawiamy 300-milionowy budżet gminy Chełmiec, a na przykład radny Wiesław Szołdrowski pyta: „gdzie jest budka z lodami?”, o której jest jakaś wzmianka w raporcie czy o zadanie warte 8 tys. zł, po czym głosuje przeciwko przyznaniu mi absolutorium. Nie wiem, czy mam się śmiać, czy płakać, czy zabrać radnego na lody – komentuje wójt, podkreślając groteskowość prowadzonej przez niektórych radnych dyskusji nad raportem o stanie gminy Chełmiec.
Absurdalność działań radnych pozostających wobec wójta w opozycji podkreślił również podczas sesji radny Jakub Ledniowski, były przewodniczący Rady Gminy Chełmiec. Odniósł się zarówno do postępowania Agnieszki Grzegorzek, przewodniczącej Rady Gminy Chełmiec, w kwestii zwoływania, a właściwie nie zwoływania sesji nadzwyczajnych, a także do głosowania nad uchwałą o przyznaniu wójtowi absolutorium. Zwrócił uwagę, że przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Chełmiec Iwona Kantor podała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała realizację budżetu za 2025 i wystąpiła z wnioskiem o udzieleniu wójtowi absolutorium. Tymczasem podczas głosowania nad absolutorium sama zagłosowała przeciwko przyjęciu uchwały.


– Do PKW [Państwowa Komisja Wyborcza – przyp.] będzie trzeba wystosować pismo, żeby kandydaci na radnych przechodzili jakieś testy psychologiczne, bo mieliśmy do czynienia z sytuacją, że Komisja Rewizyjna i jej członkowie występują o udzielenie wójtowi absolutorium, a za chwilę niektórzy członkowie Komisji Rewizyjnej głosują przeciw. To jest dla mnie jakieś kuriozum – mówił Jakub Ledniowski, oceniając sposób działania niektórych radnych. Zwracając się do przewodniczącej Rady Gminy Agnieszki Grzegorzek podkreślił, że nie jest w jej kompetencji rozstrzygać, kto przyjedzie na sesję, a kto nie. – Po prostu, pani zwołuje sesję, bo dostała taki wniosek i w ciągu siedmiu dni musi pani tę sesję zwołać – zaznaczył były przewodniczący. [Więcej na temat sposobu zwoływania sesji TUTAJ].
– Wczorajsza sesja pokazała wiele innych absurdów, które demaskują prawdziwe oblicze radnych opozycji i nie omieszkam informować o nich nadal na stronie gminy – zapowiada wójt.
Tak głosowali radni:
Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy Chełmiec wotum zaufania
ZA – 8 osób:
- Paweł Basta
- Józef Jabłoński
- Rafał Kasieczka
- Rafał Kmak
- Jakub Ledniowski
- Tadeusz Lis
- Marzena Mikulec
- Sylwester Zaryczny
PRZECIW – 12 osób:
- Tomasz Fałowski-Wańczyk
- Agnieszka Grzegorzek
- Grzegorz Jurkowski
- Iwona Kantor
- Agnieszka Konar
- Jarosław Łatka
- Józef Ogorzałek
- Dawid Popiół
- Marek Poręba
- Wiesław Szołdrowski
- Andrzej Tyrkiel
- Agata Wyskiel
NIEOBECNI – 1 osoba
- Wojciech Skrzypiec
Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy Chełmiec absolutorium z tytułu wykonania budżetu Gminy Chełmiec za 2025 rok
ZA – 9 osób
- Paweł Basta
- Józef Jabłoński
- Rafał Kasieczka
- Rafał Kmak
- Agnieszka Konar
- Jakub Ledniowski
- Tadeusz Lis
- Marzena Mikulec
- Sylwester Zaryczny
PRZECIW – 11 osób
- Tomasz Fałowski-Wańczyk
- Agnieszka Grzegorzek
- Grzegorz Jurkowski
- Iwona Kantor
- Jarosław Łatka
- Józef Ogorzałek
- Dawid Popiół
- Marek Poręba
- Wiesław Szołdrowski
- Andrzej Tyrkiel
- Agata Wyskiel
NIEOBECNI – 1 osoba
- Wojciech Skrzypiec
(K)
Więcej o wydarzeniach w naszej gminie można przeczytać TUTAJ.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku oraz Instagramie.
Czytaj również:
























